Pesumasinad jagunevad laias laastus kaheks nende täiteava asukoha järgi – lisateave siin

pesumasinad

NÕUANDEID PESUMASINA JA KUIVATI OSTMISEKS

Kodumasinatest üheks keerukamaks seadmeks loetakse tänapäeval pesumasinat. Pesumasin peab koduga kokku sobima – nii mõõtmete, mahu, vajaduste kui ka vastupidavuse poolest.

Kui selliseid üksikasju ongi palju, siis igaühest neist on siiski tarbijale kuidagi kasu. Enne pesumasina soetamist tasub analüüsida, millised on pesu pesemise puhul kõige olulisemad vajadused.

Kas luuk või aken?

Pesumasinad jagunevad laias laastus kaheks nende täiteava asukoha järgi – lisateave siin – kas juurdepääs trumlile on seadme pealt või eest. Pealtlaetavat masinat hinnatakse konstruktsioonilt teataval määral stabiilsemaks (trumli mitmekülgsema toestusega seonduvalt), eestlaetavat masinat saab aga kergemini integreerida olemasoleva torustiku ja mööbliga või saab selle pealmist pinda kasutada ära (nt kuivati paigutamiseks).

Valik pealt- või eestlaetava masina vahel sisuliselt sõltub sellest, kui palju ruumi kodus seadme paigutamiseks on. Lähtuma peab masina sügavusest ja kõrgusest. Reeglina on masina sügavuseks 33-65 cm ja kõrgus keskmiselt 85 cm. Kui ala, kuhu on kavandatud masinat paigutada, ei sea piiranguid masinale, siis võib otsuse teha toetudes sellele alusel, kas eelistatakse pealt või eest laadimist.

Nii eest- kui ka pealtlaetavaid pesumasinaid on saadaval ka kitsamates mudelites, kuid nende hinnad on üldjuhul veidi kallimad.

Pesemisvajadused

Sobiva pesumasina leidmisel on eest- ja pealtlaadimisega samaväärseks detailiks ka see, mida, kui tihti ja kui suures koguses pestakse ning millised on kuivatamise tingimused.

Kuna pesumasin on seade, mille tööiga on 10 aasta ringis, siis pesupesemisvajaduste peale mõeldes tasuks ka kaaluda, et kas need vajadused eesolevate aastate jooksul ei muutu.

Suur või väike pesumasin?

Pesumasina maksimaalseks täitekoguseks võib olla 3-9 kg pesu. Mida väiksemad on vajadused, seda väiksem võib ka pesumasina mahutavus olla. Väikeseks pesumasinaks peetakse 3-5 kg pesu mahutav masin, mis on piisav kuni 2 inimese või väikeste pesukoguste pesemiseks. Kui pesumasinat kasutatakse ka muude suuremate esemete pesemiseks, siis tasub uurida, kas need väiksesse pesumasinasse sisse mahuvad, st nii luugist sisse kui ka trumlisse sisse. Suuremateks pesumasinateks, mis sobivad näiteks lastega perele, peetakse alates 6 kg pesu mahutavast seadmest. Kui pesumasinat kasutatakse ka muude suuremate esemete pesuks (nt tekid, vaibad jne), siis tasub selgitada, kas need väiksesse pesumasinasse sisse mahuvad, st nii luugist sisse kui ka trumlisse sisse.

Erinevad programmid pesemiseks ja loputamiseks

Tavaliselt soovitatakse pesumasin võimalikult täis laadida, et mitte liigselt kulutada energiat ja vett. Piiratud koguste pesemise korral on teatud pesumasinate puhul võimalik valida ka väiksema ressursikuluga programme (nt kiirprogramm kergemini määrdunud riiete jaoks, 1/2 programmi). Pesuprogramme võib olla masinal erinevaid (kokku nt 8-19) – tasub mõelda, mis programme kindlasti vaja läheks (eelpesu, järelloputus, õrnade ja eritekstiilide pesu programmid jne jne).

Moodsatel pesumasinatel võib olla ka erinevaid loputusprogramme.

Loputus sisaldab tavaliselt 3-5 vee vahetust, mis võib 50liitrise pesutsükli puhul tähendada kuni 40 liitrit vett. Järelloputuse korral võib olla võimalus loputusi teha kuni 7 korda. Järelloputust võib vaja olla pehme vee, õrna pesu või allergikute pesu pesemise korral.

Kodused kuivatustingimused määravad, kui võimas peaks olema pesumasina tsentrifuugimissuutlikkus või kas on vaja eraldi kuivatit.

Kuivatusfunktsiooni puhul on vajalik, et masin tsentrifuugiks pesu kiirusel vähemalt alates 800 pööret/minutis. Tänapäeval on enamus pesumasinate tsentrifuugimisvõimsuseks 1000-1600 pööret/minutis. Mida suuremat tsentrifuugimisvõimsust kasutada, seda kuivem on pesu.

Säästlikkuse nõuded

Kodumasinate (sh pesumasinate) energiatõhusus on tänapäeval oluliseks teemaks nii riiklikult kui ka rahvusvaheliselt ning seda valdkonda reguleeritakse Euroopa Liidu tasandil. ELi direktiiviga on sätestatud pesumasinate energiatõhususe klassid ning klasside määramine põhineb näitel, kus täis masinaga pestakse puuvillast pesu temperatuuril 60 °C (vee lähtetemperatuuriks on 15 °C).

Energiatõhususe määramiseks kasutatakse tähti ja plusse – A+++ kuni A+ eriti hea tõhususe jaoks ning A kuni G väga hea kuni nõrga tõhususe jaoks. Hinnatakse, et eriti hea tõhususega pesumasina (klass A+++) ja tõhusa pesumasina (klass A) energiakulu erinevus võib olla üle 50%.

Tõhususkategooriaid Ast kuni Gni kasutatakse ka pesumasina pesemistulemuse ja kuivatamise tulemuse hindamiseks.

Pesumasina pesemistulemuse puhul on väga tõhusate ja tõhusate tulemuste vahel keerukas pelgalt silmaga vaadates vahet teha.

ELi direktiiviga on sätestatud ühtlasi, et pesumasina kohta tuleb esitada selle tehnilises spetsifikatsioonis kirjeldus, kui palju energiat ja vett seade kulutab aastas (teatud arvu pesutsüklite kohta teatud pesuprogrammi puhul).

Moodsate masinatega aga saab ökonoomselt pesta, kui valida madalatemperatuuriline programm (20-40 °C). Väga madalal temperatuuril pesemise puhul (nt 20 °C) toimub pesu eelleotamine, mis aitab saavutada sama hea tulemusekõrgetemperatuurilise pesemisega võrreldes.

Pesumasina töö määramine

Moodsatel masinatel on elektrooniline või puutetundliku ekraaniga juhtpaneel. Soovitatav on jälgida, et masinaga ümberkäimine juhtpaneeli kaudu oleks kasutajale piisavalt arusaadav (programmi valimine, korrigeerimine, veateadetest arusaamine, tsentrifuugi pöörete arvu määramine, viitstardi seadistamine jne).

Täiendavad pesumasina funktsioonid

Kaasaegsed pesumasinad võivad kasutajale pakkuda ka erinevaid lisafunktsioone pesupesemise lihtsustamiseks. Mõned näited sellistest lisavõimalustest oleksid järgmised:

– pesuaine automaatne kasutamine, mis tähendab, et pesumasinasse pannakse korraga suuremas koguses pesuainet ja masin ise doseerib sealt vajaliku koguse;

– auru kasutamine pesemise ja kuivatamise käigus paremate tulemuste saamiseks (õrnem pesu, vähem kortse tekitav kuivatamine);

– mootori kinnitamine trumli külge veorihma kasutamise asemel – kuna trumli veorihmad amortiseeruvad aja jooksul ning hakkavad tekitama olukorda, kus masin muutub tsentrifuugimisel häälekamaks, siis veorihmata lahendusi võib pidada pikemaealisemateks ja vaiksemateks konstruktsioonilisteks lahendusteks;

– ajaseadesüsteem ja viitstardifunktsioon võimaldavad kasutajal seada pesumasina tööaja enda päevakavale sobivaks – lühendada tsükli kestust või seada tsükli algusaeg odavama elektrihinna ajale;

– täiendavateks funktsioonideks võivad veel olla eestlaetava pesumasina luugi blokeerimine, automaatne vee sisselaske süsteem, lekkekaitsesüsteem, vahukontroll, mürasummutus.

Mida hoolduse puhul silmas pidada?

Pesumasin vajab hooldust nagu kõik muudki seadmed – on mõttekas välja selgitada, kas garantii kehtib kogu pesumasinale või selle teatud osale, kuidas pääseb ligi erinevatele pesumasina osadele, kus asuvad erinevad filtrid ja kui tihti tuleb neid kontrollida ning kuidas tagada, et pesumasina eluiga oleks võimalikult pikk. Pesumasina ehituslikust aspektist on mõtet pöörata tähelepanu sellele, mis materjalist on veepaak, st kas see on plastist, emailitud või roostevabast terasest.

Pesumasinate hinnad üldiselt kajastavad nii tootja nime, tõhusklassi, füüsilist suurust kui ka lisavarustuse (eriprogrammide, funktsioonide) olemasolu. Masinat hankides tasub korraks mõelda ka sellele, et kui peaks tekkima seadme rike, siis kas Eestis on olemas tootele hooldust pakkuv teenindus, kuhu pöörduda rikke kõrvaldamiseks (nii garantii ajal kui ka pärast seda), ja kui kulukaks võiksid hilisemad remonditööd osutuda.

 

Posted in My Blog

Permalink

Comments are closed.